Bažnyčios g. 2, Domeikava, Kauno raj.
Tel.: 8 37 477 523, 8 37 477 513
El. p.: seniunija@domeikava.krs.lt
Kaip mus rasti?

Spaudos diena paminėta V. Andziulio spaustuvėje-muziejuje

2014-05-12

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną V. Andziulio pogrindinėje spaustuvėje-muziejuje „ab“ aidėjo žandaro šūviai, o Kauno rajono moksleiviai spaustuvę turėjo atrasti patys – pėsčiomis, pagal išdalytus žemėlapius.

Apie lietuviškos knygos ir žodžio raidą, spaustuvės svarbą pasakojo J. Lukšos gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas, dainuojamosios poezijos kūrinius atliko festivalio „Akacijų alėja“ dalyvis, bardas Domantas Razauskas.

Vėliau mokinių laukė viktorina apie spaudą. Geriausiai pasirodė Babtų gimnazijos mokiniai. Jie nesunkiai atsakė į sudėtingiausius klausimus.

1979 m. spaustuvininkas Vytautas Andziulis savo sodyboje, po namu iškastame požemyje, įrengė slaptą spaustuvę. Joje sovietmečiu spausdino patriotinio ir religinio turinio leidinius, kas buvo labai svarbu kovojant dėl Lietuvos laisvės. Pirmoji šioje spaustuvėje išleista knygelė – vyskupo Kazimiero Paltaroko „Tikybos pirmamokslis“. Vėliau buvo išleisti Juozo Urbšio prisiminimai, Adolfo Damušio studija apie sovietinį genocidą, poetų Juozo Gražulio, Roberto Grigo (Rasūno), Kęstučio Genio kūryba ir kt.

Nuo 1997 m. Pogrindžio spaustuvė „ab“ yra Vytauto Didžiojo karo muziejaus Naujausiųjų laikų karybos istorijos skyriaus padalinys. Spaustuvėje-muziejuje galima pamatyti iškiliosios spaudos įrangą, antinacinės ir antisovietinės kovos dokumentų kopijas, pogrindinės spaudos leidinius, rezistencinės kovos dalyvių nuotraukas.